צרו קשר   I  אתרי ביטוח   I   ההיסטוריה של הביטוח  I   ביטוח - מרכז ביטוח בנט

 
 
 
  מהם סימני אש סימני אש בישראל התערוכה  עו"ד עוזי ז"ק

הוסיפו למועדפים 

 

 

תגובות לתערוכה


24/12/2009 עד 25/2/2010

אם ברצונכם להגיב על התערוכה - לחצו כאן


קובי חורין         יוסי חכמי          דינה ברס

 

 

קובי חורין - מנכ"ל ובעלים של סוכנות הביטוח "חסות חורין"

 

סיפורך, עוזי,  בערב פתיחת התערוכה המרגשת בבית שיף, לעת התוודעות ל"סמלי האש" - FIRE MARKS‏  בלונדון, גורם לי לשתף אתכם במידע הבא:

אבי המנוח, דניאל חורין (חורושצ'נסקי), הקים את חסות-חורין, משרד לעסקי ביטוח, כפי שנקרא בזמנו, ב-ט"ו בשבט 1940. 70 שנה בעוד כחודש ימים -   30.01.2010.

מטעם מר דוד חכמי ז"ל, אבא של יוסי, ומטעם סוכנויות א"י לביטוח (אז: PIA‏ – פלסטיין אינשורנס אג'נסיס) ייצגנו את חברת לונדון גרנטי אנד רה-אינשורנס קומפני, לונדון.

לעת מחלתו של אבי, התחלתי בעבודתי ב-חסות בינואר 1969, מזה 41 שנה. ב -  1971 נסעתי ללונדון וביקרתי  ביקור תייר מספר ברוקרים בסיטי המרתקת.

אדם צעיר בגיל 25 נחשף ללויד'ס, לאווירת הסיטי, לניחוח ותרבות העסקים שבאוויר. עוצמה  משכרת ושואבת.

ברח' קינג וויליאם  4, ממש  ליד, ניצב הבנין המרשים של הפניקס. (היום פועל שם בנק יפני והמבנה בבעלות איש עסקים סעודי ככל שנמסר לי לפני שנים אחדות). שילוט הצביע על מוזיאון בקומת מרתף הבנין. נכנסתי בדחילו ורחימו  לעולם שאינו עוד. כרכרות כיבוי האש הרתומות לסוסים הנושאות חביות מים לכיבוי, סימני מלוכה ותווי אצולה מעוטרים בדמויות אריות ונשרים,  הלוא הם "סימני האש" שאליהם, עוזי, נחשפת וחשפת עתה בפני הציבור.

במשרדי 3 סימני אש על האחד כתוב: PROTECTION‏  ולאור שֵם משרדנו "חסות" קיבל משמעות שונה מהמקובל, האחר SAFETY‏, מעוטרים ומסוגננים. למותר לציין כי זכורים לי  לוחיות הזיהוי של חלק מחברות הביטוח בארץ בעיקר "מגדל" ו "מנורה" (שהוקמה בחסות ה-לויד'ס כחברה לאחריות)  אך באירופה התיוג והסימון רווחים.

אני מודה לך, עוזי על פועלך.  ריגשת אותי כמו גם המצגת של הניה שהועברה אלי. 60 חברות נספגו  ומוּרג'רו לתוך הפניקס ואז נבלעה הפניקס בתוך סאן ואליאנס).

שבת שלום.

קובי חורין

25/12/2009


 נ.ב.
  1. מעיון בדוקומנטציית בית שיף, הבית האחרון שנותר מהמבנים בשימור של "אחוזת בית", הרי שבנקים אחדים בארץ התמוטטו לעת פרוץ מלחמת העולם השניה. כספי לקוחות הושקעו במקרקעין ועם פרוץ המלחמה לקוחות עטו על הבנק לפדיון חסכונותיהם. לא ניתן היה לממש המקרקעין בהם  במהירות להם התבקשו. בנק אשראי, בו היה דניאל חורושצ'נסקי, הקופאי הראשי (33), היה בין הבנקים הקורסים. אבא עבד בבנק כהמשך לעבודתו בבנק הליטאי בקובנא ולימים בשאוליי, שם הכיר את רעייתו, אימי המנוחה, בלומה לבית שיפמן, בת לסוחר ובעל אדמות ומשק.  דניאל עלה לארץ ב- 1933 (27) ברוחו ועל פי תורת ז'בוטינסקי, רעייתו עלתה בעקבותיו ובני המשפחה שנשארו בליטא, ניספו.
     

  2. משרדך, עו"ד עוזי ז"ק, היה כפי שסיפרת לי ברח' לילנבלום 19, בית שני מפינת הרצל, ומשרדנו ביטח הבית מס' 21 בפינת הרצל עצמה. ביטחנו את כל הגוש שהיה בבעלות הגב' ריטה גודמן, אזרחית בריטית, לה היתה גם דירת מגורים בבית הפגודה בתל-אביב. בין העסקים ששכנו בבנין היה בית החותמות של רובל ומשרדי י.רוז ושות' – נסיעות ונציגות חברת הביטוח  האנגלית פירל. ככל שזכרוני עימי, שלמה אליהו החל דרכו במשרדי פירל כשליח המדווש על אופניו. השאר באמת הסטוריה.

 

 

 

יוסי חכמי

תגובתו של יוסי חכמי במייל מלונדון לתגובתו של קובי חורין:

קובי, נהדר. שמחתי ביותר לקרוא,
אני מכיר את מוזיאון  פניקס, זוכר את רוז ופרל אשורנס,זוכר את התוויות של מגדל ושל מנורה. אגב, בנק אשראי נפל כי סבי יוסף חכמי היה בחו"ל בזמן הבעיה ולא יכול היה לעזור לפני כן, סבי הציל פעם את בנק אשראי כאשר היה מנכ"ל ברקלייס.

תודה רבה. יוסי

 

 

 

עו"ד דינה ברס עוגן ייעוץ אקטוארי

עו"ד דינה ברס, מנכ"לית משותפת בYDB –ברס-ים יועצים בע"מ  המתמחה בייעוץ לביטוח בריאות קבוצתי

 

היי קטיה, 

רק היום התפניתי לקרוא את כל הנוגע לתערוכת סימני האש. 

שפו. אני מעריצה אותך על פועלך. זה הופך את עולם הביטוח מתעשיה

לוחצנית, אגרסיבית ולא תמיד אהודה על הציבור, לגוף שיש לו בנוסף

גם נשמה.

 

וזה בעצם עיקר כוחנו.

 

תבורכי על פועלך.

 

שלך, דינה

 

 

 

 

 

כל הזכויות  שמורות לקטיה שורצמן, ©Copyright